2014-S TÖRVÉNYEK,.......

Több olyan módosítás is történt benne, melyek kor új kihívásainak akarnak megfelelni, figyelembe véve a jelenlegi gazdasági és társadalmi viszonyokat. Az új munka törvénykönyve 2012. július 01-vel lépett hatályba. Rendelkezéseiben 3 fő területen következett be erőteljesebb változás. Természetesen kisebb-nagyobb módosítások, átértelmezések több helyen is történtek.

 
Az első
terület ahol fontosabb változás történt, az a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás. Ez a módosítás nagyobb szabadságot ad a munkáltatónak arra, hogy mobilizálja a munkavállalót. A törvény ugyanis lehetővé teszi a munkaadó számára, hogy a munkavállalót éves szinten maximum 44 munkanap, vagy 352 órát más munkahelyen, vagy munkakörben, illetve akár más munkáltatónál is foglalkoztassa. Természetesen ennek lehetőségéről tájékoztatni köteles a munkavállalót. Vannak azonban itt is korlátozások, melyeket a munkaadónak figyelembe kell vennie. Nem alkalmazható más helységben a beleegyezése nélkül a kismama a terhesség megállapításának időpontjától a gyermek 3 éves koráig, a gyermekét egyedül nevelő szülő, annak 16 éves koráig, az a dolgozó, aki személyesen és hosszabb ideig gondozza hozzátartozóját, és végük az, aki legalább 50 %-os egészségkárosodást szenvedett. Fontos, hogy a másik munkáltatónál, vagy másik munkakörben is ugyanaz az alapbér illeti meg a dolgozót.
Változások történtek a szabadságot érintően is. A dolgozók szabadsága 2 részből áll. Alapszabadságból és pótszabadságból. Az alapszabadság egységesen életkortól függetlenül 20 nap. Ezzel szemben a pótszabadság életkorral növekszik. A 25. életévvel kezdődik, amikor plusz 1 nap a pótszabadság, majd 45. életévnél éri el a maximumot, azaz 10 napot. Így az elérhető maximális szabadság a dolgozó 45. életévének betöltésekor 30 nap. Pótszabadság vehető igénybe a gyermekek után is a legkisebb gyermek 16 éves koráig. Egy gyermek után 2 nap, 2 gyermek után 4 nap, kettőnél több gyermek esetén 7 nap, de amennyiben fogyatékkal élő gyermekei is vannak, akkor fogyatékos gyermekenként plusz 2 nap jár. A gyerekek utáni pótszabadságot az apa is igénybe veheti. A szabadság kiadásánál köteles a munkaadó maximum két részletben 7 munkanap szabadságot a dolgozó kérése alapján kiadni, amit 15 nappal előtte köteles a munkavállaló jelezni a munkaadó felé. Fontos követelmény még ezzel kapcsolatban, hogy a munkáltató köteles úgy kiadni a szabadságot, hogy egybefüggően legalább 14 nap legyen. Alapszabályként a szabadságot pénzben megváltani nem lehet. Lehetőség szerint a szabadságot ki kell adni az adott évben, de a munkáltatónak indokolt esetben van lehetősége arra, hogy a következő év végéig adja ki. Jellemzően a munkáltató által következő évben kiadott szabadság nem haladhatja meg az 5 napot. A munkáltatónak arra is van lehetősége, hogy a dolgozót visszahívja a már megkezdett szabadságról. Ebben az esetben azonban köteles megfizetni a visszautazás, és az esetleges károk költségét, melyek a visszahívásból adódnak