MIKOR NEM ÁLL VÉDELEM ALATT A KISMAMA

Mikor nem áll felmondási védelem alatt egy kismama? Nyomtatás E-mail
2010. január 27. szerda, 22:31
A kismamák munkajogi védelmét áttekintő cikksorozat első részében bemutattuk az anyákat védő rendelkezéseket, és az őket megillető kedvezményeket, valamint kiderült, hogy a felmondási védelem csak a rendes felmondástól védi az állapotos nőket. A második cikkben azt vizsgáljuk meg, hogy mik azok az esetek, amikor még egy kismamának is megszűnhet a munkaviszonya.

1. Rendkívüli felmondás esetén

Várandós, vagy gyermekét otthon gondozó nőt a Munka törvénykönyve (Mt.) a rendes felmondástól védi, ezért a munkáltató ilyen formában még akkor sem szüntetheti meg a kismama jogviszonyát, ha a formai követelményeket (pl. írásbeliség) be is tartja, illetve a döntését az előírások szerint megindokolja. Ha azonban a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fennálllását lehetetlenné teszi, a munkáltató rendkívüli felmondással megszüntetheti a munkaviszonyt, tehát ebben az esetben a terhesség sem véd.

2. Határozott idejű munkaviszony

Ha a kismamával határozott idejű munkaszerződést kötöttek, és a szerződésben rögzített idő lejár, anélkül, hogy tovább kívánnák foglalkoztatni, abban az esetben munkaviszonya - terhességétől függetlenül - megszűnik. A munkáltatót semmi nem kötelezi arra, hogy újabb munkaszerződést kössön a leendő anyukával, habár természetesen ilyenre is van példa. 

3. Próbaidő alatt

A próbaidő alatt a munkáltató bármikor, indokolás nélkül dönthet úgy, hogy várandós, vagy gyes mellett munkát végző dolgozójának munkaviszonyát megszünteti. A próbaidő alatt azonnali hatállyal elbocsájthatják a kismamát, ugyanúgy, mint bármely más munkavállalót.

4. A foglalkoztató jogutód nélküli megszűnése esetén

Ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnik (azaz ha felszámolják, vagy végelszámolás alá kerül) a várandós, vagy gyes-en lévő munkavállalók is elveszítik állásukat.

5. Gyes lejárta után, ha a gyermek betölti a 3. életévét

A Munka Törvénykönyve a gyermek 3. életévének betöltését követő 30 napig tartja felmondási védelem alatt a kismamákat. A gyermekgondozásról visszatérő anyukának már rendes felmondással is megszüntethető a munkaviszonya. A felmondás a visszatérést követően azonnal közölhető, de a felmondási idő csak további 30 nap után kezdődik meg.

6. Vezető állású munkavállaló esetén

Azokat a nőket, akik vezető beosztásban dolgoznak, nem illeti meg a felmondási védelem, hiszen a vezetői állások mindig bizalmi pozíciót jelentenek. Korábban indokolás nélkül fel lehetett mondani a vezetőknek, 2011. augusztustól kezdve azonban indokolni kell a rendes felmondást, amelyből a felmondás okának világosan ki kell tűnnie.


Közös megegyezéssel bármikor megszüntethető a jogviszony!

Mivel ez - nevéből adódóan is -a a felek akaratmegegyezésén alapul, így ilyen módon bármikor  megszüntethető a jogviszony. Akkor is, ha egyébként a nő felmondási védelem alatt áll. A munkáltatók gyakran "felajánlják" ezt a lehetőséget, ha nem kívánják tovább foglalkoztatni az anyukát, ami egy megtévesztő gyakorlat, mert ha az nem tudja, hogy milyen jogok illetik meg, és milyen lehetőségei vannak, sokszor beleegyezik ebbe. Azzal pedig önként mond le  a védettségéről, ami nyilvánvalóan nem az ő érdekét szolgálja, hanem a munkáltató számára jár előnyökkel (hiszen nem kell megfizetni neki azokat a juttatásokat, amelyeket egy felmondás esetén kellene, illetve a későbbiekben nem vitatható a jogviszony megszüntetésének jogszerűsége.) Fontos tehát, hogy az anyukák ismerjék az ő érdekeiket védő rendelkezéseket, és szükség esetén szakember segítségét vegyék igénybe egy döntés előtt.


Friss kismama vagy? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE, és töltsd le az ajándék VÁRANDÓS KISOKOS-t! Regisztrálj most! >>>
Ha ebben a témában kérdezni szeretnél a munkajogásztól, akkor azt a hozzászólások között, vagy az info@kismamatitkok.hu Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. címen megteheted!