Munkáltatói trükkök

Alkalmi munkavállalói kiskönyv




A munkáltatók trükkjei (ehhez tudni kell, hogy az alkalmi munkavállaló könyvbe közteherjegy beragasztásával rója le a munkáltató a járulékokat, ahány nap annyi közteherjegynek kell lenni)
Az alkalmi munkavállalói törvény világosan és egyértelműen rögzíti, hogy alkalmi foglalkoztatásnak minősülő jogviszony, csak a tárgyévre kiadott Alkalmi munkavállalói könyvvel rendelkező munkavállalóval létesíthető.

A munkaadónak a munka megkezdésekor kell megnyitnia az alkalmi munkavállalói könyv megfelelő oldalán egy új sort, ahol a napi dátum megjelölése után az előírt rovatokat sorban, értelemszerűen kell kitölteni! Ennek megfelelően meg kell jelölni a munkáltató nevét, székhelyét (telephelyét), adószámát. Ezt a rovatot kézzel és bélyegzővel egyaránt ki lehet tölteni. A munkavégzés helye rovatban értelemszerűen meg kell jelölni azt a helyszínt, ahol az alkalmi munkavállalás történik (postai cím, helyrajzi szám, stb.). A munkakör rovatba az elvégzendő munka megnevezését, vagy a munkakört, munkafeladatot kell megjelölni A munkadíj rovatban a munkavállaló adott napra vonatkozó tényleges bérét kell rögzíteni. Végül, az adott sornak, a kijelölt rovatokban tartalmaznia kell a felek aláírását, amely - úgy, mint a munkaszerződéseknél - érvényességi feltétel. A napi munka befejezésekor a "kifizetendő munkadíj" rovatban megjelölt összegnek megfelelő közteherjegyet kell beragasztani, amelyet a közteherjegyen keresztül húzódó aláírással kell érvényesíteni.

- Az ezzel kapcsolatos egyik jól bevált trükk a munkavégzés dátumát nem írják be, de a többi rovatot (egynapi bér, beragasztják mellé sz összeghez tartozó közteherjegyet) szépen annak rendje és módja szerint kitöltik. Ugye ha nincs dátum az akkor másnapra-harmadnapra .......... is felhasználható. Ha esetleg jönne egy munkaügyi ellenőrzés "hátraszaladnak" a könyvért beírják az aznapi dátumot és minden máris szabályos.

- A hőre fakuló tinta: rendesen kitöltenek minden rovatot, szabályosan beragasztják a közteherjegyet, minden rendben van! Másnap reggel hőkezelésnek vetik alá a kitöltött dátum rovatot és újraírják.........

-Munkaügyi ellenőrzés során ha a munkavállaló heti 5, havi 15, évi 90 napnál többet dolgozott, a jogviszony átminősítésére kerül sor, hiszen a foglalkoztatás tényleges körülményei már nem az alkalmi foglalkoztatás jellemzőit mutatják. Ugyanígy munkaviszonnyá történő átminősítésre kerül sor, ha a felek alkalmi foglalkoztatásra hivatkoznak, azonban az Alkalmi munkavállalói könyvet nem tudják a munkavégzés helyén bemutatni.

A munkavállalóknak ez a megoldás megint csak nem jó, hiszen így nem szereznek szolgálati időt és baleseti egészségügyi ellátásra és baleseti táppénzre sem lesznek jogosultak

2010. januártól vége lesz ezeknek a trükköknek mert ekkor már kötelező lesz Az APEH-hoz elektronikusan bejelentenie a munkavégzés helyét, idejét, a munkakört, a munkavállaló adatait és a kifizetett bért. Így nem kerülhetik el a járulékfizetést a munkáltatók, ami a bruttó munkabér 25%-a. . A Munkavállaló szolgálati időt gyűjt össze, de csak baleseti egészségügyi ellátásra és baleseti táppénzre jogosult.